Pielęgnacyjny kwartet. Czego brakuje włosom wysokoporowatym?
Cztery składniki niezbędne dla poprawy kondycji osłabionych włosów. Wzmacniają i zapewniają dogłębną regenerację. Ochraniają od zewnątrz i uszczelniają ubytki w strukturze włosów. O jakich składnikach mowa? Oleje do włosów, proteiny, humektanty i emolienty. To one najlepiej sprawdzają się przy włosach o wysokiej porowatości.
Włosy wysokoporowate to te, których struktura jest naturalnie bardziej chropowata albo została zaburzona przez niewłaściwe traktowanie włosów. Porowatość dotyczy tego, czy łuski włosa są zamknięte, czy otwarte. Zamknięte łuski to oznaka zdrowia. W przypadku włosów wysokoporowatych łuski są otwarte, a ich odchylenie od łodygi jest maksymalne. To daje dużo informacji w kwestii tego, jak postępować w pielęgnacji takich włosów.
[1] OLEJE DO WŁOSÓW WYSOKOPOROWATYCH
Najważniejsza zasada pielęgnacji włosów o wysokiej porowatości to olejowanie. Olej do włosów zapewnia im elastyczność i miękkość, ale to nie jedyne jego zalety. Zawartość niezbędnych kwasów tłuszczowych, witamin i minerałów zapewnia odżywienie, regenerację i wzmocnienie od wewnątrz. Oleje wnikające działają w środku, a te niewnikające zapewniają włosom wysokoporowatym ochronę zewnętrzną. Tyle w teorii.
W praktyce nie każdy olej nadaje się do włosów wysokoporowatych. Jakie oleje dobierać, żeby efekt nie był odwrotny do zamierzonego? Najlepiej sprawdzą się oleje z pestek owoców (duża zawartość kwasów omega-6), z orzechów albo oliwa z oliwek (bogata w kwasy omega-9). Nie ma jednej recepty, zatem oleje trzeba dobierać indywidualnie. Wystarczy obserwować, na co lepiej reagują nasze włosy wysokoporowate. Prawdopodobnie najkorzystniejsze będą oleje o dużych cząstkach, które będą mogły uzupełnić ubytki między otwartymi łuskami włosa.
[2-3] HUMEKTANTY I EMOLIENTY
Włosy wysokoporowate są pozbawione nawilżenia, przesuszone, szorstkie, matowe i nie wyglądają dobrze. Ewidentnie potrzebują, aby zadbać o ich prawidłowy poziom nawodnienia. Świetnie sprawdzą się tutaj humektanty (np. gliceryna, kwas hialuronowy, mocznik, jedwab, aloes, miód), które absorbują i wiążą wodę wewnątrz włosa. Zatrzymują ją w środku, zapewniając tym samym nawilżenie włosom o wysokiej porowatości.
Niestety humektanty nie mogą obejść się bez emolientów, które trzeba stosować wraz z nimi. Emolienty (np. oleje do włosów, wosk, parafina, silikony) zabezpieczają cząstki wody zaabsorbowane przez humektanty. Woda zgromadzona przez humektanty wewnątrz włosów o wysokiej porowatości nie zostaje tym samym utracona.
[4] CZĄSTKI PROTEIN
Ostatnia grupa składników, które pomagają w pielęgnacji włosów wysokoporowatych to proteiny. Ich zadaniem jest wnikanie w najgłębsze części włosa po to, żeby uzupełnić ewentualne ubytki w jego strukturze. Wzmacniają również nadwyrężone łuski i osłabione cebulki włosa. Tak działają proteiny o małych cząsteczkach, natomiast proteiny wielocząsteczkowe tworzą na włosach o wysokiej porowatości ochronną warstwę.