Duży krok w pielęgnacji. Zadbaj o swoje włosy wysokoporowate!

Jedno z częściej pojawiających się w dyskusji o włosach pytań brzmi: jak dbać o włosy wysokoporowate? Ich kondycja sprawia, że nie jest to łatwe. Warto jednak pamiętać o kilku zasadach, a życie z włosami o wysokiej porowatości i droga do poprawy ich kondycji będzie prosta i przyjemna.

wlosy-wysokoporowate.jpgNie wszystkie odżywki do włosów zniszczonych będą odpowiednie dla tych o wysokiej porowatości. Każdy włos wymaga czegoś innego. Dużo lepiej zwracać uwagę na składniki i stawiać np. na oleje do włosów wysokoporowatych. Ważne jest też to, jak obchodzimy się z włosami.

Pielęgnacja włosów wysokoporowatych

Włosy wysokoporowate nie lubią mocnych wrażeń, dlatego ich pielęgnacja musi być intensywna, ale delikatna jednocześnie. Jako że włosy o podwyższonej porowatości są uwrażliwione przez mocno odchylone łuski włosów, należy otoczyć je szczególną opieką. Zacznijmy od początku.

Mycie
Najlepiej używać delikatnych szamponów, bez detergentów lub tylko ze składnikami łagodnie oczyszczającymi. Świetnie sprawdzają się np. szampony dziecięce. Bardzo dobrą metodą jest mycie tylko skóry głowy, a oczyszczanie włosów tylko spływającą po nich pianą. Ograniczamy wówczas mechaniczne uszkodzenia włosów (pocieranie) i dostęp detergentów do wrażliwych miejsc.

Jeśli chodzi o mycie, warto robić to tylko pod letnią wodą – gorąca jeszcze bardziej rozszerzy łuski, a zimna nie zmyje kosmetyków. Najważniejsza zasada przy włosach o wysokiej porowatości dotyczy jednak tego, jak myć. Trzeba wykonywać tylko delikatne ruchy, bez szarpania i energicznego pocierania. To wszystko prowadzi do uszkodzeń.

Suszenie
Równie ważny jest sposób osuszania włosów. Nie zaleca się energicznego wycierania włosów w ręcznik. Dużo lepiej sprawdza się bawełniana koszulka albo papierowego ręczniki, a jeśli ręcznik to tylko owinięty wokół głowy. Nadmiar wody ma usunąć się z włosów sam. Włosy wysokoporowate powinny wysychać samodzielnie, dlatego używanie suszarek nie jest wskazane. Jeśli już po nie sięgamy, to tylko te z dyfuzorem (są łagodniejsze, a przy okazji podkreślają skręt) i tylko po zabezpieczeniu włosów odpowiednim kosmetykiem o działaniu termoochronnym.

Odżywianie
Kluczowy element pielęgnacji włosów wysokoporowatych to odżywianie i regeneracja. Nieważne, czy są naturalnie wysokoporowate, czy to ich stan przejściowy. Intensywne maski i oleje do włosów to konieczność, żeby kondycja włosów uległa poprawie. Jak wybierać produkty do pielęgnacji włosów wysokoporowatych, aby im pomóc, a nie zaszkodzić?

Tak, jak włosy niskoporowate protein nie znoszą, tak włosy o wysokiej porowatości je uwielbiają. Proteiny pozwalają odbudować uszkodzoną strukturę, dlatego powinny znaleźć swoje miejsce w odżywkach i maskach, po które sięgamy. Świetnie sprawdzą się wszystkie maski o emolientowych i humektantowych składach. Natomiast, jeśli chodzi o olejek do włosów wysokoporowatych – muszą mieć sporo wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.