Poznaj sposób na to, jak określić porowatość włosów!
Kiedy ktoś powie Ci, że masz niskoporowate włosy, nie obrażaj się! To komplement, choć dla osoby niezaznajomionej z tematem brzmi zupełnie inaczej. Porowatość włosów określa ich kondycję. Właśnie te zdrowe są określane mianem niskoporowatych. Jeśli zastanawiasz się „jaką porowatość mają moje włosy”, przeczytaj ten artykuł.
Porowatość włosów w blogosferze funkcjonuje od niedawna, dlatego dopiero teraz zaczynamy interesować się tym zagadnieniem. Do tej pory znana była tylko fryzjerom, którym wiedza na temat metod określania kondycji włosów była niezbędna. Nie da się bowiem zaproponować klientowi odpowiedniego zabiegu, jeśli nie potrafmy dobrać go do stanu włosów.
Dziś porowatość włosów z łatwością możemy określić w domu. Nie potrzebujemy do tego drogich aparatur i specjalnych umiejętności. Wystarczy wiedzieć, czym jest porowatość i jak zmienia się włos wraz ze zmianą odchylenia łusek od łodygi.
Porowatość włosów można podzielić na niską, średnią i wysoką. Włosy niskoporowate są najbardziej zdrowe, bo łuski ściśle przylegają do włosa i nie ma utraty cennych substancji. Przeciwieństwem są włosy wysokoporowate, najbardziej zniszczone przez mocne odchylenie łusek. Średnioporowate plasują się gdzieś pomiędzy.
Metody określania porowatości włosów
Jeśli zastanawiasz się, jaką porowatość mają Twoje włosy, sprawdź to. Każdy sposób jest dobry, żeby dowiedzieć się nieco więcej o swoich włosach i móc dobrać odpowiednie kosmetyki do ich pielęgnacji.
SCHNIĘCIE – porowatość włosów można określić po tym, jak długo schną po myciu. Włosy niskoporowate bardzo trudno jest zmoczyć, ale jeśli już zaabsorbują wodę nie oddają jej tak łatwo. Łuski są domknięte, więc włos schnie bardzo długo. Zupełnie odwrotnie jest z włosami wysokoporowatymi, które schną tak szybko, jak absorbują wodę. Otwarte łuski sprzyjają wchłanianiu wilgoci, a woda znika z nich bardzo szybko.
STYLIZACJA – próba zakręcenia loków i zrobienia upięcia też może powiedzieć wiele na temat włosów. Niskoporowate są bardzo trudne w stylizacji, mimo że ich kondycja jest najlepsza. Nie są tak bardzo podatne na kręcenia, a raz zakręcone szybko się prostują. Są mięsiste i aksamitnie gładkie, dlatego upięcie koka z włosów niskoporowatych graniczy z cudem i wymaga supermocnego lakieru. Włosy wysokoporowate są za to bardzo podatne na wilgoć, kręcenie, upinanie i stylizację.
WYGLĄD – stan włosów można określić również po samym ich wyglądzie. Niskoporowate są bardzo gładkie, lśniące, niemal zawsze proste, elastyczne i mięsiste. Średnioporowate mogą się już falować, bardziej wypadać i wyglądać gorzej. Zazwyczaj są bardziej suche, pozbawione blasku, mogą się rozdwajać na końcach. Wysokoporowate to przede wszystkim włosy kręcone oraz wszystkie te mocno zniszczone, z problemami typu łupież, wypadanie, silne rozdwajanie, matowienie i szorstkość w dotyku.
TEST ZE SZKLANKĄ WODY – jeśli komuś zależy na tym, żeby określić porowatość włosów szybko i bez długich obserwacji, może wykonać test. Wystarczy wziąć szklankę wypełnioną czystą wodą i fragment swojego włosa. Wrzucony do szklanki może zachowywać się różnie – przy włosach niskoporowatych utrzyma się na powierzchni, przy średnioporowatych będzie powoli tonął, a przy wysokoporowatych opadnie na dno niemal od razu. Warto sprawdzić kilka fragmentów, bo włosy na różnej długości mogą mieć inną porowatość (często zdarza się np. że włosy niskoporowate u nasady, są średnioporowate na końcach).